کانال تلگرام بورس نگار

مطالب برگزیده بورس نگار

مطالب پيشنهادي بورس نگار

جدیدترین خبرهای بورسی

>>رصد فعالیت حقوقیهای بورس تهران >>>بررسی تغییر مالکیت‌های هفته اخیر بازار سهام حاکی از تحرک بیشتر بازیگران حقوقی// 13 شهریور95

مدت زمان مطالعه تخمین مدت زمان مطالعه‌ی مطلب: 7 دقيقه


>>رصد فعالیت حقوقیهای بورس تهران

>>>بررسی تغییر مالکیت‌های هفته اخیر بازار سهام حاکی از تحرک بیشتر بازیگران حقوقی // 13 شهریور95
 

هفته‌ای که گذشت با رخوت بازار سهام همراه بود و بسیاری از فعالان این بازار هم نتوانستند هیچ توجیهی درخصوص رفتار نزولی شاخص ارائه دهند. بر همین اساس در پنج روز کاری بورس در هفته گذشته، نماگر شاخص با افت 914 واحدی (2/ 1درصد) مواجه شد.آمارها حاکی از آن است که در شرایطی که حجم و ارزش معاملات نسبت به هفته‌های قبل با کاهش مواجه شد، اما بازار همچنان شاهد حمایت بازیگران حقوقی در سمت تقاضا بوده است. گرچه هفته‌ها است که بورس شاهد حمایت حقوقی‌ها از بسیاری از سهم‌های بازار است؛ اما شواهد حاکی از آن است که در هفته گذشته شاخص کل، روند طبیعی خود را طی کرد و حمایت این بازیگران تنها تا‌حدودی از شدت افت نماگرهای بازار کاست.همچنین میانگین ارزش معاملات خرد بازار که در هفته ماقبل در حدود 143 میلیارد تومان بود، در هفته اخیر به 115 میلیارد تومان رسید و کاهش حدود 20 درصد به ثبت رسید. در همین راستا نیز تغییر مالکیت سهام (از روز شنبه تا چهارشنبه) به بیش از 22میلیارد تومان رسید که با توجه به کم رمقی معاملات بازار نسبت به هفته ماقبل کاهش داشته است. تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی در هفته ماقبل حدود 26 میلیارد تومان بود.

 

چتر حقوقی‌ها بر سر بازار
سرمایه‌گذاری آتیه دماوند در هفته گذشته دو روز منفی و سه روز مثبت را به ثبت رساند و شاهد تغییر مالکیت بیش از 4میلیون سهم از سمت بازیگران حقوقی به حقیقی بود. با این حال روز چهارشنبه این سهم شاهد فعالیت بیشتر بازیگران حقوقی بود، به‌طوری که حدود یک میلیون و 500 هزار سهم از سمت حقیقی به حقوقی جابه‌جا شده است. سهامداران فعال این نماد یعنی شرکت‌های سرمایه گذاری صنعت و معدن، شرکت لیزینگ صنعت و معدن و شرکت گروه کارخانه‌های صنعتی و معدنی، طی هفته اخیر تماما خریدار بوده و جمعا حدود 5/ 4 میلیون سهم از «واتی» را خریداری کرده‌اند.

آهنگری تراکتور‌سازی ایران در هفته اخیر با انتشار اطلاعات به حاشیه‌های خبری این سهم پایان داد،با این همه قیمت این نماد به روند صعودی خود ادامه داد، به‌طوری که در تمامی روزها شاهد رشد حدود 5 درصد(از قیمت 170تومان به 215تومان طی 5روزکاری) بوده است. بررسی فعالیت بازیگران هر دو گروه در «خاهن» حاکی از آن است که در 5روزمعاملاتی حمایت حقوقی‌ها در صف‌های خرید بیشتر از حقیقی‌ها بوده است. برهمین اساس، تراکتورسازی ایران با تغییر مالکیتی بیش از 13 میلیون سهم از سمت حقیقی به حقوقی جایگاه پرمعامله‌ترین سهم را میان 10 سهم اول بازار به خود اختصاص داد. از سهامداران فعال این گروه یک شخص حقیقی است که از تاریخ 28مرداد در میان سهامداران درصدی قرار گرفته است، این سهامدار طی هفته اخیر حدود 3میلیون و 450هزار سهم از آهنگری تراکتورسازی را خریداری کرده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد وی از تاریخ ورود تاکنون حدود 12 میلیون و 750 هزار سهم را به پرتفوی خود اضافه کرده است. شرکت توسعه و تامین شریف دیگر سهامدار فعال است که در هفته گذشته حدود 3میلیون سهم از این شرکت را خریداری کرده است.

گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، در 5 روز کاری اخیر دو روز منفی را تجربه کرده است. این شرکت در بحث تغییر مالکیت شاهد حمایت بیشتر حقیقی‌ها بوده و برهمین اساس جابه‌جایی 500هزار سهمی را به نفع این معامله‌گران به ثبت رسانده است. شرکت گروه راهبردی مبین از سهامداران فعال این نماد است، این شرکت که از تاریخ 24مرداد سال جاری در میان سهامداران درصدی گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو قرار گرفته، حدود 120 هزار سهم «خگستر» را خریداری کرده است. این شرکت همچنین در هفته اخیر حدود 26 هزار سهم از «خگستر» را خریداری کرده است.

شرکت ایران
خودرو در هفته اخیر به جز یک روز مثبت، در دیگر روزها با روند نزولی به کار خود پایان داده است. این شرکت همچنین در بحث تغییر مالکیت به غیر از روز چهارشنبه در دیگر روزها حمایت حقوقی‌ها را در سمت تقاضا داشته، به‌طوری‌که جابه‌جایی بیش از 9 میلیون سهم را به نفع این بازیگران به ثبت رسانده است. بیشترین حمایت حقوقی‌ها در این نماد مربوط به روز یکشنبه است که این دسته از معامله‌گران بزرگ بازار، بیش از 8 میلیون از سهم این شرکت خریداری کرده‌اند. در بحث سهامداران فعال، شرکت سرمایه‌گذاری سمند در سه روز معاملاتی 700هزار سهم ایران خودرو را خریداری کرده است. همچنین شرکت سرمایه‌گذاری سلیم دیگر سهامدار فعال «خودرو» در روز چهارشنبه 500هزار سهم را خریداری کرده است. ماشین‌سازی اراک در تمامی روزهای هفته اخیر روند نزولی داشته است، با این حال «فاراک» در هفته اخیر حمایت قابل توجه حقوقی‌ها را نیز تجربه کرد. این شرکت در هفته جاری تغییر مالکیت بیش از 8 میلیون سهم به نفع بازیگران بزرگ بازار داشته است.

بیشترین تغییر مالکیت و بیشترین حمایت حقوقی‌ها در «فاراک» در روز چهارشنبه به ثبت رسیده است. در آن روز در حالی که 99درصد فروش در میان معامله‌گران حقیقی به ثبت رسید، حقوقی‌ها در حدود 4 میلیون سهم و حدود 30 درصد صف‌های خرید را در اختیار داشتند. سهامداران فعال این نماد در یک هفته سه شرکت سرمایه‌گذاری سامان فرهنگیان، سرمایه‌گذاری فرهنگیان و سرمایه‌گذاری تدبیر فرهنگیان بودند که با حمایت قابل توجه در تمامی روزهای هفته جمعا بیش از یک میلیون سهم از «فاراک» را خریداری کرده‌اند. سرمایه‌گذاری ملی ایران نیز از نماد‌هایی است که سه روز معاملاتی منفی را در هفته پیش داشته است. این شرکت نیز مانند بسیاری از شرکت‌ها در هفته اخیر شاهد چتر حمایتی بازیگران بزرگ بازار بوده است به‌طوری‌که مالکیت حدود 4میلیون سهم آن از پرتفوی حقیقی‌ها به نفع حقوقی‌ها تغییر کرد. بیشترین جابه جایی روزانه «ونیکی» سه شنبه بوده است،در این روز حدود 70 درصد خرید(بیش از 4میلیون سهم) متعلق به بازیگران بزرگ بازار بوده است.شرکت سرمایه‌گذاری ایرانیان تنها سهامدار فعال «ونیکی » در هفته اخیر بوده که حدود 3 میلیون و 700 هزار سهم از این شرکت را خریداری کرده است.
 

رصد حقوقی فعال ماه‌های اخیر
سرمایه‌گذاری گنجینه آرمان‌شهر از جمله صندوق‌های سرمایه‌گذاری بود که در ماه‌های اخیر و به خصوص از اوایل مرداد فعالیت پررنگی را در نقش خریدار سهام داشت. در هفته‌ گذشته نیز شاهد مشارکت این کد حقوقی در سمت خرید سهام بودیم. در هفته گذشته در مجموع بیش از 15 میلیون و 500 هزار سهم از بیمه البرز،‌ بیش از 3 میلیون سهم از توسعه معادن روی، نزدیک به 2 میلیون و 200 هزار سهم از تایدواتر خاورمیانه و همچنین بیش از 3 میلیون و 500 هزار سهم از فولاد هرمزگان به پرتفوی این حقوقی اضافه شده است. گنجینه آرمان‌شهر از 11 مرداد نزدیک به 22 میلیون سهم از «شبندر» را نیز خریداری کرده است. در هفته گذشته در حالی‌که در روزهای ابتدایی شاهد خرید 130 هزار سهم از این سهم (پالایش نفت بندرعباس) بودیم، اما در ادامه 200 هزار سهم از «شبندر»‌ توسط این کد به بازار عرضه شد. در آخرین روز معاملاتی نیز تنها 100 عدد سهم این شرکت توسط گنجینه آرمان‌شهر خریداری شده است.

آرمان شهر اشتیاق زیادی به خرید سهم «کروی» در این مدت از خود نشان داده است. در این خصوص این سرمایه‌گذار حقوقی از تاریخ 18 مرداد به جمع سهامداران درصدی توسعه معادن روی ایران پیوست. در حالی‌که در این تاریخ تنها 28 میلیون و 91 هزار سهم از این شرکت به آرمان شهر اختصاص داشت، اما تا پایان هفته گذشته تعداد سهم «کروی» در پرتفوی این صندوق سرمایه‌گذار به 64 میلیون و 592 هزار سهم رسید. حضور این کد حقوقی در میان سهامداران درصدی هرمز از تاریخ 18 مرداد نیز قابل توجه است. از تاریخ مزبور تا پایان هفته گذشته حدود 24 میلیون سهم از «هرمز» و همچنین حدود 30 میلیون سهم از «البرز» توسط صندوق سرمایه‌گذاری گنجینه آرمان شهر خریداری شده است.

 

برچسب ها: ,,

جدیدترین خبرهای اقتصادی


جدیدترین مطالب بورس نگار


پربیننده ترین مطالب بورس نگار


برای عضویت کلیک کنید