کانال تلگرام بورس نگار

مطالب برگزیده بورس نگار

مطالب پيشنهادي بورس نگار

جدیدترین خبرهای بورسی

>>اقبال بازار به خودرویی‌ها >>>از چرخش مجدد نگاه معامله‌گران به صنعت خودرو تا حکمفرمایی فضای منفی در بانکی‌ها// 13 مهر95

مدت زمان مطالعه تخمین مدت زمان مطالعه‌ی مطلب: 8 دقيقه


>>اقبال بازار به خودرویی‌ها

>>>از چرخش مجدد نگاه معامله‌گران به صنعت خودرو تا حکمفرمایی فضای منفی در بانکی‌ها// 13 مهر95


وب سایت بورس نگار - نماگر بورس تهران در معاملات روز گذشته با افت اندک 22 واحدی همراه شد. ریزش 03/ 0 درصدی شاخص کل بازار سهام در حالی رخ داد که در ساعات ابتدایی معاملات شاهد رشد شاخص تا نیمه کانال 77 هزار واحدی بودیم اما در نهایت نماگر این بازار تا سطح 77 هزار و 265 واحدی نزول کرد. دیروز گروه خودرویی‌ با لیدری سایپا شروعی مثبت داشتند. با گذشت زمان صف خرید در سایر نمادهای زیر‌مجموعه این گروه تشکیل شد و در نهایت شاخص این گروه در پایان معاملات با رشد 4 درصدی رتبه دوم پربازده‌ترین صنعت را به خود اختصاص داد. ارزش معاملات این گروه نیز افزایش چشمگیری را تجربه کرد. ارزش معاملات گروه مزبور حدود 115 میلیارد تومان معادل تقریبا نیمی از ارزش کل معاملات بازار دیروز بود.در ماه جاری شاهد افزایش دوباره اعتبارات در شبکه‌ کارگزاری‌ها هستیم. اعتباراتی که اشخاص حقیقی اصلی‌ترین مخاطب آن هستند. در این میان به نظر می‌رسد گروه‌هایی همچون خودرویی‌‌ از شانس بیشتری برای میزبانی این اعتبارات برخوردار خواهند بود. با این حال لزوم تسویه سریع این پول‌ها (اعتبارات) عاملی برای شدت گرفتن نوسانات قیمتی است. امری که می‌تواند تهدیدی بر سر راه پایداری روند معاملات این گروه باشد.

 
اقبال مناسب بازار به خودرویی‌ها
از نکات قابل توجه این روزهای بازار چرخش مجدد نگاه معامله‌گران به سمت صنعت خودرو است. به‌طوری که روز گذشته ارزش معاملات این گروه بالغ بر 115 میلیارد تومان (معادل ارزش معاملات یک روز در ماه گذشته) بود. گروه خودرو،روز دوشنبه در حالی حدود نیمی از ارزش کل معاملات بازار سهام را از آن خود کرد که این گروه تنها 7/ 5 درصد از ارزش کل بازار را در اختیار دارد. در عین حال بازار سهام روز دوشنبه شاهد صدر‌نشینی «خساپا» در جدول نمادها با بیشترین حجم معاملات و صدر‌نشینی «خودرو» در جدول نمادها با بیشترین ارزش معاملات بود. 60 درصد از کل ارزش معاملات گروه خودرو به این دو نماد اختصاص داشت. شاید یکی از عمده دلایل افزایش توجه دوباره فعالان بازار به سمت سهام خودرویی انتشار آمار تولید خودروهای داخلی طی 6 ماه نخست سال جاری باشد. بر اساس آمار اعلامی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت سه خودروساز بزرگ کشور شامل ایران خودرو، سایپا و پارس‌خودرو در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با افزایش تولید 7/ 18 درصد روبه‌رو شده‌اند. (این سه خودروساز بزرگ کشور در مجموع 493 هزار و 87 دستگاه انواع محصولات سواری را تولید کرده‌اند.) آماری که خوراک خبری مناسبی در اختیار معامله‌گران بازار قرار داد تا بار دیگر گروه خودرو را به‌عنوان لیدر اصلی بازار شناسایی کنند.


تسری موج مثبت خودرویی بر کل بازار سهام
سید سلمان نصیرزاده، تحلیلگر بازار سهام با تاکید بر این موضوع که افزایش ارزش معاملات در گروه خودرو سیگنال مثبتی برای کل بازار خواهد بود، اظهار کرد: معاملات سنگین و پرارزش نمادهای فعال گروه خودرو در روزهای گذشته نشان از اقبال مناسب معامله‌گران به این صنعت دارد. یکی از مهم‌ترین عواملی که در این روزها باعث رخنه یک فضای روانی مثبت در کل بازار سهام است، تزریق نقدینگی در میان خودرویی‌ها است. بحث تبدیل تفاهم‌نامه‌ها به قراردادهای قابل اجرا در مهرماه و در کنار آن نزدیک شدن به زمان ارائه گزارش‌های عملکرد 6 ماهه این شرکت‌ها، خوراک خبری مناسبی را برای سهامداران ایجاد کرد تا شاهد اقبال دوباره به این گروه باشیم. وی به انتشار آمار تولید خودروهای داخلی طی 6 ماه نخست امسال نیز اشاره کرد و گفت: افزایش حدود 19 درصدی تولید خودرو نسبت به مدت مشابه سال گذشته خود سیگنال مثبت دیگری برای فعالان بازار سهام بود تا با افزایش خوش‌بینی‌ها بار دیگر از سهام خودرویی استقبال کنند.

 
حکمفرمایی فضای منفی در میان بانکی‌ها
بیش از دو ماه از توقف نمادهای بزرگ گروه بانکی به‌عنوان دومین صنعت بزرگ بورس تهران می‌گذرد. عمده نمادهای بانکی در این مدت متوقف بودند و دیگر نمادهای بانکی که در روز دوشنبه مورد معامله قرار گرفتند نیز با فشار فروش سنگینی مواجه شدند. به‌طوری که از میان 5 نماد بانکی حاضر در تابلوی معاملاتی بورس تهران 3 نماد معاملات خود را در محدوده منفی قیمتی به پایان رساندند.پس از هویدا شدن وضعیت منفی در مجمع بانک ملت، گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری با یک جو منفی همراه شد. بانک دی این فضا را منفی‌تر کرد. این بانک که از ۲۹ تیر‌ماه تاکنون به دلیل برگزاری مجمع سالانه بسته و با حاشیه‌های فراوانی نیز همراه بود، با انتشار عملکرد سه ماه اول سال جاری در روز یکشنبه، به ازای هر سهم خود، 351 ریال زیان محقق کرد.

نصیرزاده بااشاره به وضعیت کنونی گروه بانکی گفت: در حال حاضر شاهد خروج نسبی اکثر صنایع از فضای رکودی حاکم بر بازار سهام هستیم. به‌عنوان مثال سیمانی‌ها در ماه‌های اخیر به واسطه بهبود نرخ‌های فروش سیمان نسبت به سال گذشته و همچنین ازسرگیری صادرات به عراق و آفریقا تا حدودی وضعیت مناسب‌تری پیدا کرده‌اند. این در حالی است که رکود در گروه بانکی بسیار ریشه‌دار است چرا که تعدیلات منفی در این گروه تازه آغاز شده است. موضوعی که به واسطه رقابت مخرب بانک‌ها در پرداخت سود به مشتریان و همچنین انباشت مطالبات مشکوک‌الوصول عمق بیشتری پیدا کرد و زنگ خطر برای این صنعت را به صدا درآورد.

این کارشناس بازار سهام تصریح کرد: به نظر می‌رسد گروه بانکی از کمترین میزان بازدهی در نیمه دوم سال برخوردار باشد و به سمت یک اصلاح جدی حرکت کند. این گروه را می‌توان از دو بعد داخلی و بین‌المللی مورد بررسی قرار داد. در بعد داخلی شاهد افزایش مطالبات مشکوک‌الوصول و همچنین رقابت بانک‌ها برای جذب سرمایه با ابزاری همچون پرداخت سود بیشتر بودیم، موضوعاتی که مشکلات کنونی بانک‌ها را بیش از گذشته تشدید کرد.

در بعد بین‌المللی نیز با وجود اینکه گشایش‌های مختصری در برخی زمینه‌ها حاصل شده، اما هنوز نمی‌توان ادعا کرد که روابط ‌بین‌المللی بانکی ما عادی شده است. وی به الزام بانک‌ها برای شناسایی ذخیره لازم در صورت‌های مالی توسط بانک مرکزی نیز اشاره کرد و گفت: درست است که این الزام بانک مرکزی قدم مثبتی برای خروج از شرایط نامناسب بانک‌ها از وضعیت کنونی و همچنین امکان برقراری ارتباط با سیستم بین‌المللی است اما در بازه زمانی کنونی می‌تواند واکنش منفی بازار سهام را به دنبال داشته باشد. این در حالی است که باید توجه داشت این الزام علاوه بر آثار مثبتی که بر کل اقتصاد بر جا خواهد گذاشت، می‌تواند به سودآوری بانک‌ها در سال‌های آتی کمک قابل توجهی کند.

 
در بازار دوشنبه چه گذشت؟
بورس تهران در پایان معاملات سومین روز معاملاتی هفته شاهد معامله یک میلیارد و 387 میلیون سهم در 94 هزار نوبت معاملاتی بود. ارزش کل معاملات این روز بازار سهام بالغ بر 301 میلیارد تومان شد (بدون احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) که نشان از رشد قابل توجه ارزش معاملات نسبت به شهریورماه دارد. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد حجم و ارزش معاملات این بازار نسبت به میانگین یک ماه قبل به ترتیب حدود 33 و 22 درصد رشد کرده است. تعداد معاملات نیز در همین بازه زمانی با رشد حدود 35 درصدی مواجه شد.در این روز معاملات منفی فولاد مبارکه اصفهان، بانک انصار و معدنی و صنعتی گل گهر در مجموع با تاثیر 68 واحدی بیشترین تاثیر منفی بر نزولی شدن شاخص را بر عهده داشت. در آن سوی بازار نمادهای سایپا و ایران خودرو با تاثیر مثبت خود بر شاخص کل از افت بیشتر این نماگر ممانعت کردند. عنوان بیشترین افزایش قیمت در این روز نیز به ترتیب به نام نمادهای معاملاتی شرکت‌های سیمان کردستان، کشاورزی و دامپروری مگسال، الکتریک خودرو شرق و ریخته‌گری تراکتورسازی ایران ثبت شد و در مقابل زغال‌سنگ نگین طبس، کارخانجات قند قزوین، نوسازی و ساختمان تهران و قند هگمتان بیشترین کاهش قیمت این روز را به خود دیدند.

همچنین دیروز سهامداران برای خرید سهام زامیاد، سایپا، سایپا دیزل و سرمایه‌گذاری سایپا بیشترین تقاضاها را به ثبت رساندند. این در حالی بود که در مقابل خروج گروهی از سهامداران از سخت آژند، زغال سنگ نگین طبس و صندوق‌ سرمایه‌گذاری پاداش سهامداری توسعه سبب شد تا سنگین‌ترین صف‌های فروش در این نمادها شکل گیرد. در میان صنایع 37 گانه بورسی، روز گذشته شاخص 13 صنعت با رشد همراه شد و دو صنعت دیگر بدون تغییر شاخص، معاملات روز گذشته را پشت سر گذاشتند. در مقابل دیروز شاهد افت شاخص 22 صنعت بورسی بودیم. بر این اساس بیشترین رشد به شاخص گروه‌های زراعت، خودرو و محصولات کاغذی اختصاص یافت و در طرف دیگر گروه‌های استخراج زغال سنگ، استخراج سایر معادن و قندوشکر بیشترین زیان روزانه را به سهامداران خود تحمیل کردند. گروه‌های خودرو، محصولات فلزی و سرمایه‌گذاری‌ها نیز با بیشترین حجم و ارزش معاملات نیز در صدر برترین گروه‌های بازار قرار گرفتند.

برچسب ها: ,,

جدیدترین خبرهای اقتصادی


جدیدترین مطالب بورس نگار


پربیننده ترین مطالب بورس نگار


برای عضویت کلیک کنید