کانال تلگرام بورس نگار

مطالب برگزیده بورس نگار

مطالب پيشنهادي بورس نگار

جدیدترین خبرهای بورسی

فاز جدید قیمت سیمان در انتظار یک حکم >>> آیا با افزایش 17 درصدی قیمت سیمان موافقت می‌شود؟ / 29 فروردین 94

مدت زمان مطالعه تخمین مدت زمان مطالعه‌ی مطلب: 3 دقيقه

فاز جدید قیمت سیمان در انتظار یک حکم >>> آیا با افزایش 17 درصدی قیمت سیمان موافقت می‌شود؟ / 29 فروردین 94


انجمن سیمان در حالی افزایش 17 درصدی قیمت سیمان را مطرح کرده که صلاحیت آن برای تایید نیازمند بررسی‌های ستاد تنظیم بازار است.

انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در حالی پس از بخشنامه معاون اول رئیس‌جمهور خواستار افزایش قیمت شده که سال گذشته هم 14 تا 22 درصد قیمت این محصول افزایش یافته بود. اما رکود در پروژه‌های عمرانی و ساخت‌وساز سبب مازاد سالانه 20 میلیون تن سیمان شده و این در حالی است که سال جدید فاز جدید قیمت‌ بر اساس افزایش 20 درصدی هزینه‌های تولید سیمان کلید خورده است.

به گزارش اقتصادنیوز، افزایش 17 درصدی قیمت سیمان در حالی از سوی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان پس از بخشنامه مهم جهانگیری مطرح شد که بر اساس ضوابطی که در باب کنترل قیمت‌ها به آنها اشاره شده، باید هرگونه تغییر قیمت به همراه دلایل توجیه‌کننده برای بررسی به کارگروه تخصصی تنظیم بازار شرح داده شود. از این رو بود که تمامی دستگاه‌های دولتی و غیردولتی همچنین مراجع قیمت‌گذاری از افزایش قیمت‌ها بدون هماهنگی با دولت منع شدند.

با وجود این، در حال حاضر انجمن سیمان فاز جدید افزایش قیمت در سال 94 را منوط بر تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده است. گرچه تولیدکنندگان سیمان سال 93 را هم با افزایش قیمت 22 درصدی آغاز کردند اما این افزایش پس از مخالفت‌هایی از سوی وزارت صنعت قطعیت یافت. زیرا در ماه‌های ابتدایی سال گذشته وزارت صنعت از عرضه سیمان با قیمت جدید جلوگیری کرد و پس از سه ماه ممانعت عرضه سیمان با افزایش قیمت 14 تا 22 درصدی در بازار جریان گرفت.

این در حالی است که شرط وزارت صنعت برای افزایش 17 درصدی قیمت سیمان انواع و تقسیم‌بندی آن بر اساس تیپ این محصول بود. اما سال جاری انجمن سیمان دلیل افزایش قیمت سیمان را افزایش هزینه‌های تولید عنوان کرده است همچنین در بهمن‌ماه گذشته در راستای صرفه جویی در مصرف گاز کارخانه‌های سیمان کشور کوره تولید کلینکر خود را به مدت یک ماه خاموش کردند. گرچه قرار بود با اين توقف يك ماهه توليد كلينكر در كارخانه‌های سيمان قيمت و ميزان عرضه این محصول را تحت تاثیر قرار ندهد. اما از سویی توقف تولید سیمان در سال گذشته سبب شد عرضه مازاد کلینکر و سیمان در کارخانه‌ها عرضه مازاد سیمان موجود در کارخانه‌ها را سه تا 3.5 میلیون تن کاهش دهد.

افزایش 17 درصدی قیمت سیمان و عرضه این محصول در بازار با قیمت 117 هزار تومان پس از بررسی‌های ستاد تنظیم بازار و تایید وزارت صنعت تولیدکنندگان و مشتریان را با فاز جدید مواجه خواهد کرد. افزایش قیمتی که از منظر کارشناسان با توجه به افزایش 20 درصدی هزینه تولید منطقی به نظر می‌رسد. پیش از این قیمت هر تن سیمان در کارخانه براساس مصوبات دولت و انجمن 100 هزار تومان بود که البته این قیمت پس از افزایش 22 درصدی سال 93 تعیین شده است. اما آن طور که عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اعلام کرده افزایش 20 درصدی هزینه‌های تولید سیمان در کنار افزایش نرخ دستمزد، واحدهای تولیدی را با مشکلاتی روبه‌رو کرده که تنها راه برای ادامه حیات این واحدها و چرخه اقتصادی آنها افزایش 17 درصدی قیمت سیمان تولیدی است.

اگرچه 17 هزار تومان افزایش قیمت هر تن سیمان بنا بر اظهار نظر دبیر انجمن صنفی این محصول تاثیر یک درصدی بر قیمت ساخت‌ و سازها خواهد داشت، اما از آنجایی که ساخت و ساز‌‌های ساختمانی در کشور در حال حاضر دچار رکود هستند، هرگونه افزایش قیمت مصالح ساختمانی ممکن است به تداوم رکود این بخش دامن زند.

با وجود این، باید منتظر ماند تا افزایش قیمت سیمان پس از بررسی‌های ستاد تنظیم بازار با چه واکنشی از سوی وزارت صنعت روبه‌رو خواهد شد. آیا وزارت صنعت مانند سال گذشته در اولین واکنش خود با افزایش قیمت مخالفت خواهد کرد؟ یا اینکه افزایش قیمت سیمان در سال جدید روند ساخت‌ و سازها را در بخش مسکن به چه سمت و سویی خواهد برد؟
 

 

برچسب ها: ,

جدیدترین خبرهای اقتصادی


جدیدترین مطالب بورس نگار


پربیننده ترین مطالب بورس نگار


برای عضویت کلیک کنید