کانال تلگرام بورس نگار

مطالب برگزیده بورس نگار

رصد لحظه ای بازار حین معاملات

مطالب پيشنهادي بورس نگار

جدیدترین خبرهای بورسی

محل آگهی شما

فروشگاه مهارت نگار

>>خبرمهم برای سهامداران «خودرو» و«خساپا»؛ در مجمع ایران خودرو و سایپا چه گذشت؟ "خودرو" و"خساپا" چقدر سود تقسیم کردند؟ //31تیر96

مدت زمان مطالعه تخمین مدت زمان مطالعه‌ی مطلب: 9 دقيقه


>>خبرمهم برای سهامداران «خودرو» و«خساپا»؛

>>>در مجمع ایران خودرو و سایپا چه گذشت؟ "خودرو" و"خساپا" چقدر سود تقسیم کردند؟ //31 تیر96

 

وب سایت بورس نگار - مجمع دو خودروساز بزرگ کشور با تقسیم سود نقدی برای سهامداران برگزار شد و با حاشیه هایی همراه بود...

>>مدیرعامل ایران خودرو از تولید ۳ محصول جدید خبر داد
مدیرعامل ایران خودرو با اعلام عملکرد سال گذشته ۹۵ ، برنامه های آینده را در مجمع سالانه اعلام کرد و از تولید ۳ محصول جدید خبر داد.

در جریان مجمع سالانه ایران خودرو که تقسیم سود 15 ریالی هر سهم همراه بود، هاشم یکه زارع درخصوص عملکرد ایران خودرو در زمینه رشد تیراژ تولید، سود آوری، افزایش کیفیت، عرضه محصولات جدید، اصلاح ساختار، توسعه صادرات و پیشبرد اهداف و سیاست های اعلام شده درسال مالی اسفند سال گذشته توضیحاتی ارائه کرد.

وی توسعه همکاری های بین المللی، توسعه محصولات و بازار و توسعه مالی – اقتصادی را از جمله محورهای اصلی حرکت ایران خودرو ذکر کرد که در سایه بهبود فضای کسب و کار پس از برجام سرعت گرفته است.

این مقام مسئول افزود: ایران خودرو در سال 95 موفق به تولید 651 هزار دستگاه انواع محصولات سواری و وانت و حفظ سهم بیش از 50درصدی در خودروهای سواری برای سومین سال پیاپی شد.

یکه زارع با اشاره به افزایش تیراژ تولید محصولات همراه با افزایش کیفیت تاکید کرد: سال گذشته محصولات رانا،‌ سوزوکی،‌ پژو 206، دنا، سورن و تندر 90 ستاره های کیفی را افزایش دادند و در سال جاری نیز محصولاتی چون تندر پلاس و دنا پلاس در اولین حضور ارزیابی، 4 و 3 ستاره کیفی را کسب کردند.

وی ادامه داد: ایران خودرو در سال 95 سهام خود در دو شرکت به همراه بخشی از سهام 10شرکت بورسی گروه را به ارزش 4هزار و 466میلیارد ریال واگذار کرده است.

مدیرعامل ایران خودرو با اشاره به ترازنامه و صورت سود و زیان شرکت اظهار داشت: هر سهم ایران خودرو ۱۴۷ ریال سود داده که بر اساس قانون مجاز به تقسیم ۱۰ درصد،معادل ۱۵ ریال هستیم.بودجه اولیه و عملکرد نیز نشان می دهد این شرکت در بخش عملکرد تولید، رشد 26درصدی را ثبت کرده است.

یکه زارع با بیان اینکه در حوزه توسعه مالی – اقتصادی نیز ایران خودرو روند رو به رشد و سودهی که از 3 سال پیش به آن دست یافته را حفظ کرده،افزود: به بازدهی رساندن و فروش دارایی های راکد و غیراقتصادی و جلوگیری از رسوب سرمایه، حذف کامل تولید خودرو با کسری قطعه، جلوگیری از راکد شدن نقدینگی شرکت، کنترل و کاهش هزینه ها و افزایش درآمد از طریق اجرای پروژه های بهبود و ارتقا سهم بازار در بخش خودروهای سواری کشور به بیش از 50درصد در فاصله سال های 93 تا 95 از جمله مهمترین محورهای کاری و عملکردی در این بخش بوده است.


تولید 3 محصول جدید و برنامه های آینده
وی ادامه داد: همچنین در حوزه توسعه محصولات و سهم بازار تکمیل سبد محصول از طریق ایجاد و توسعه مشارکت های بین المللی، توسعه پلت فرم و قوای محرکه، تنوع بخشی به پرتفوی محصولات و ارتقا سطح کیفی محصولات مدنظر قرار گرفته است.

این مقام مسئول از تولید محصولات جدید به منظور پاسخگویی به نیاز مشتریان خبر داد و گفت: سه محصول دنا پلاس توربو، دنا پلاس اتوماتیک و سورن دیزل در سال جاری تولید خواهد شد.

یکه زارع با تاکید بر سایر فعالیت های انجام شده تصریح کرد: توسعه همکاری های بین المللی"خودرو" نیز از طریق شروع به کار شرکت مشترک ایکاپ، قرارداد 10جانبه بین المللی جهت طراحی و تولید پلت فرم محصولات جدید، شروع فاز طراحی و تولید خانواده موتورهای نسل جدید و همچنین تنوع در مدل همکاری ها دنبال و محقق شده است.

وی به برنامه های آینده ایران خودرو اشاره کرد و افزود: این شرکت براساس سند چشم انداز 1404 تولید یک میلیون و 100دستگاه انواع خودرو در سال 1400 را هدف گذاری کرده است.استراتژی های کلان ایران خودرو در مسیر پیش رو نیز براساس تمرکز بر خرد مالی و سرمایه های انسانی، پاسخگویی موثر به نیازها و انتظارات ذی نفعان، ارتقای قابلیت های طراحی و توسعه محصول، تولید خودرو با کیفیت مبتنی بر فرآیندهای به روز و توسعه صادرات و حضور در بازارهای جهانی شکل گرفته است.

 


>>>جمالی مدیر عامل سایپا سال ۹۶ را سال موفقی برای گروه سایپا دانست
مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سایپا با حضور مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، اعضای هیئت مدیره، حسابرس قانونی، نمایندگان سازمان بورس، نمایندگان سهامداران حقوقی و جمعی از سهام داران حقیقی در مرکز همایش های پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

 

 بنابراین گزارش، مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سایپا(سهامی عام) با حضور بیش از ۶۹ درصد از سهامداران و یا نمایندگان قانونی آنها برگزار شد و گزارش هیأت مدیره درباره فعالیت شرکت در سال95 و برنامه های سال 96 و همچنین گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی ارائه و صورت های مالی شامل ترازنامه، صورت حساب سود و زیان مورد تصویب مجمع قرار گرفت.


در این نشست گزارش هیات مدیره درباره فعالیت و وضع عمومی شرکت طی سال مالی منتهی به ۳۰ اسفندماه ۱۳۹۵ متضمن صورت دارایی و دیون شرکت در پایان سال مذکور و همچنین ترازنامه و حساب عملکرد و سود و زیان و جریان وجوه نقد شرکت و گزارش حسابرس و بازرس شرکت قرائت شد و مجمع پس از بحث و تبادل نظر ،مواردی را به تصویب رساند.
برهمین اساس طبق سنوات گذشته سازمان حسابرسی به عنوان حسابرس و بازرس قانونی و روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه ی رسمی این شرکت با رای اکثریت برای سال مالی آتی انتخاب شدند.


در این مراسم دکتر مهدی جمالی،مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا ضمن تقدیر از سهامداران و نمایندگان سهامداران عمده گفت: طی دوسال گذشته برنامه ای تنظیم کردیم که به مرور ثمراتش را نشان می دهد و قطعاً برنامه بزرگ در شرکت بزرگ موافقین و مخالفین بزرگ دارد.
 وی افزود:آن چیزی که در گزارشات ارائه می شود بر اساس یک برنامه ریزی بلند مدت است و ممکن است در بعضی مواقع مورد اعتراض کارشناسی قرار بگیرد البته در این مدت همواره مورد حمایت سازمان بورس قرار گرفتیم.


جمالی تصریح کرد : با حمایت سازمانهای بورس، مالیات و حسابرسی ، سایپا توانست تولید خود را افزایش داده و از روزی ۳۰۰ دستگاه به بیش از ۲۵۰۰ دستگاه در روز برساند و توانست ۵۴ درصد افزایش تولید در سال گذشته را محقق کند.


مدیرعامل گروه سایپا گفت: با حمایت و تحمل سهامداران برنامه های طراحی شده در حال اجراست و سال گذشته ترازنامه شرکت اصلاح شد و هرسال نگاه جدیدی در سایپایی نوین داریم.
وی تصریح کرد: سال گذشته ۵۹ درصد افزایش ریالی در تولید داشتیم و همچنین از طرف سازمان بورس بیشترین حمایت را داشتیم و بالاترین رقم صکوک کشور را توانستیم به خود اختصاص دهیم.


 جمالی خاطرنشان کرد :در خصوص محصول اقدامات موثری داشته باشیم و خوشبختانه با مشارکت سایپا سیتروئن شرکتی بصورت ۵۰-۵۰ ایجاد شد که این مشارکت نشان از موفقیت سایپا در عملکردش است چراکه شرکتهای بین المللی فعالیت های ما را بصورت دقیق رصد می کنند
وی با اشاره به انجام کارها در سایپا بر اساس اقتصاد مقاومتی گفت:  اعتقاد راسخ دارم که راه حل کشور بر اساس اقتصاد مقاومتی است و در سایپا هم با وجود فشارهای موجود عملکردمان بر اساس اقتصاد مقاومتی استوار است.


 مدیرعامل سایپا گفت: بر اساس همین رویه توانستیم در سال گذشته ۶ درصد سهم بازار را افزایش دهیم و کار سنگین در توسعه محصول را ادامه دهیم.
وی تاکید کرد: در سال گذشته محصول جدید کوییک را معرفی کردیم و تا چند ماه آینده این محصول پس از گذراندن تمامی استانداردها وارد بازار خواهد شد.همچنین تا پایان سال اولین محصول از پلتفرم sp100 وارد بازار خواهد شد.


جمالی گفت: متعهد می شوم که سالیانه دو محصول جدید در سایپا رونمایی بکنیم و این میسر نخواهد شد جز با حمایت سهامداران سایپا که تاکنون نیز اینگونه بوده است .
جمالی اظهار کرد: در سال جاری گروه خودرو سازی سایپا با ۱۱درصد افزایش تولید توانسته شرایط خوبی را بوجود آورد به طوری که در ۴ ماه گذشته گروه سایپا ۲۰ درصد افزایش تولید به نسبت مدت مشابه سال گذشته داشته است.


مدیر عامل گروه سایپا گفت: در سال جاری سود و زیان شرکت در ترازنامه مالی شرکت اصلاح شده، به نحوی که شرکت های بین المللی با رصد شرایط مالی شرکت های سایپا آماده شراکت وسرمایه گزاری در شرکت های زیر مجموعه سایپا هستند و این در حالی است که تا چند وقت پیش جزء شرکت های زیان ده بودند.
وی افزود: زمینه صادراتی در گروه سایپا از جنبه سیاسی خارج و تمام سرمایه گذاری ها و صادرات به صورت کارشناسی در قالب سرمایه گذاری و همکاری با کشورهای با ثبات از جمله کشورهای قاره افریقا مانند الجزایر صورت گرفته و با یک برنامه ریزی و استراتژی حساب شده اتفاق افتاده است.


وی خاطر نشان کرد: هیات مدیره تمام تلاش خود را خواهد کرد تا با اصلاح ترازنامه مالی شرکت های زیانده از تمام پتانسیل سایپا برای محقق کردن افزایش سود بیشتر برای سهامداران بهره ببرد و هدف ما سودآوری سهامداران با تلفیق و مشارکت با شرکت های خارجی می باشد.
جمالی افزود: امیدوارم که با همراهی و همدلی سهامداران مانند دو سال گذشته زمینه رشد و تعالی شرکت را افزایش دهیم و بتوانیم از تمام ظرفیت های گروه استفاده کنیم.


مدیر عامل سایپاسال ۹۶ را سال موفقی برای گروه سایپا دانست و گفت : با همکاری سازمان بورس مقرر شده امسال اوراق صکوک به ارزش ۸۰۰میلیارد تومان منتشر شود.
وی گفت: برنامه های خوبی برای تولید محصولات جدید و خارج کردن محصولات قدیمی در نظر گرفته شده به نحوی که مشتریان محصولی مانند پراید، با توجه به اینکه بخشی از اقتصاد خانواده آنها محسوب  می شود و تاثیر مهمی در اشتغال خانواده ها ی مشتریان گروه سایپا داشته است شرایط آنان را در نظر خواهیم گرفت و محصولی متناسب با استانداردهای جدید و قیمت مناسب جایگزین خواهیم کرد. همچنین  با توجه به تقاضای بالای این محصول در بازار مقرر شده است به نحوی عمل کنیم که متقاضیان این محصول به یکباره با توقف تولید آن روبرو نشوند و با برنامه ریزی که خواهیم داشت آنرا قبل از اجرای الزامات استانداردی از سبد محصول خارج خواهیم کرد .


مدیرعامل گروه سایپا  در پایان خاطر نشان کرد: هیات مدیره سایپا آمادگی دارد تا سایپا را به عنوان یک برند بین المللی مطرح کند و مشارکت و سرمایه گذاری های چند وقت اخیر نشان می دهد که بستر و شرایط مناسبی با تغییراتی که در اصلاح ساختار مالی انجام شده در این شرکت فراهم است.// سایپا نیوز

برچسب ها: ,,,,,,,

جدیدترین خبرهای اقتصادی


جدیدترین مطالب بورس نگار


پربیننده ترین مطالب بورس نگار


برای عضویت کلیک کنید
کارگزاری بانک سامان