کانال تلگرام بورس نگار

مطالب برگزیده بورس نگار

مطالب پيشنهادي بورس نگار

جدیدترین خبرهای بورسی

راهكارهاي مفيد مالي >>> چگونه اقتصادی و هدفمند خرید کنیم؟

مدت زمان مطالعه تخمین مدت زمان مطالعه‌ی مطلب: 5 دقيقه

 

راهكارهاي مفيد مالي >>> چگونه اقتصادی و هدفمند خرید کنیم؟

 


 افراد بسیاری هستند که روزهای خسته‌کننده و یکنواخت خود را با یک خرید کوچک تغییر می‌دهند. بی‌تردید برای شما هم روزهایی از سال هستند که برای رفع بی‌حوصلگی، خود را به ویترین مغازه‌ها می‌سپارید و با خریدهای مختلف سعی می‌کنید حس بی‌حوصلگی را از خود دور کنید. اما دقت داشته باشید، این تفریح و سرگرمی گاهی اوقات مشکل‌ساز و تبدیل به عادتی نادرست شده و در نتیجه باعث تلف شدن منابع مالی شما می‌شود. از این رو بهتر است روش‌هایی را به کار‌گیرید که در کنار رفع حس بی‌حوصلگی یک خرید اقتصادی داشته باشید.

 

همه ما از اینکه خرید کنیم خوشحال می‌شویم اما اگر این خرید برای ما به‌صرفه‌تر باشد خوشحالی ما مضاعف خواهد بود. البته منظور از خرید اقتصادی لزوما خرید مواد غذایی و لباس نیست. گاهی اوقات خرید وسایل دیگری مانند شمع، وسایل تزئینی، لوازم آشپزخانه، لوازم الکتریکی و ورزشی و حتی لامپ و مهتابی هم به انحراف کشیده می‌شود. اما خرید خوراکی‌ها معمولا بیشتر مسیر انحرافی را در پیش می‌گیرد. برای از بین بردن این عادات نادرست اغلب باید زمان نسبتا زیادی صرف شود. روش‌های اقتصادی زیادی برای خرید خوراکی‌ها وجود دارد. امروزه همه غذاها اغلب به شکل آماده خریداری می‌شوند یا مواد مورد استفاده در آنها به شکل از قبل آماده شده خریداری می‌شوند. دقت داشته باشید این روش خرید پر‌هزینه‌تر و کم‌ویتامین‌تر است مثلا خرید میوه‌ها و سبزهای تازه برای درست کردن سالاد میوه یا سبزی‌ها بهتر از خرید مواد لازم آنها به‌صورت خرد شده و فریز شده است. به منظور خرید اقتصادی کارهای متعددی باید انجام شود.


 نکته اول، این است که بدانید برای چه به خرید می‌روید. از قبل مشخص کنید که چه اقلامی را برای خرید نیاز دارید یا به عبارت ساده لیست خرید داشته باشید تا هنگامی که وارد فروشگاه می‌شوید با دیدن هر کالای غیرلازمی برای خرید آن هیجان‌زده نشوید. خرید از فروشگاه‌های بزرگ با لحاظ کردن این شرایط بسیار به‌صرفه‌تر است زیرا در این نوع فروشگاه‌ها اغلب مواد غذایی ارزان‌تر هستند. دقت کنید اگر کالایی در این نوع فروشگاه‌ها تخفیف خورده درصورت نیاز آن را خریداری کنید. لزوما به دلیل اینکه فرضا شکلات‌ها تخفیف دارند آنها را نخرید.


 نکته دوم، اینکه خرید ارزان‌تر را فدای کیفیت نکنید. هرگز هنگامی که برای خرید می‌روید قیمت را فدای کیفیت نکنید زیرا همیشه هم ارزان خریدن به صرفه نیست گاهی اوقات اقلام با کیفیت از قیمت نسبتا بالاتری هم برخوردارند. خودتان را گول نزنید، اگر چرخ خرید شما پر از اقلام ارزان‌قیمت است که با همان بودجه اولیه تهیه شده‌اند هرگز اقتصادی خرید نکرده‌اید؛ بلکه در این حالت کیفیت را فدای قیمت کرده و کالای بی‌مورد هم زیاد خریده‌اید. در آخر با یک سیستم، خود را متعادل کنید.


 نکته سوم، فیلیپ بلاش، متخصص مد، راه‌حل‌هایی برای رژیم خرید به شما توصیه می‌کند تا بتوانید هنگام خرید کمتر خرج کنید. او می‌گوید افراد مورد‌نظر ما خانم‌هایی هستند که کمدی پر از لباس دارند اما همیشه حس می‌کنند چیزی برای پوشیدن ندارند. رژیم خرید چند مرحله دارد که به ترتیب اجرا می‌شود: نخستین مرحله در این رژیم پذیرش این مطلب است که شما بی‌محابا خرید کرده و با توجه به نیازهایتان خرید نمی‌کنید. در قدم دوم باید به سراغ کمد لباس‌هایتان بروید و لباس‌های خود را به سه دسته تقسیم کنید: آنهایی که باید نگه داشته شوند. آنهایی که به تعمیر یا تغییرات جزئی نیاز دارند و آنهایی که برای شما قابل استفاده نیستند. آن دسته از لباس‌ها که باید نگه داشته شوند، آن دسته‌ای هستند که سایز فعلی شما هستند و شما از رنگ و طرح آنها راضی هستید و البته نو و قابل پوشیدن هستند.
 اگر لباسی را دوست دارید ولی اینقدر کهنه شده که قابل استفاده نیست آن را جدا کنید. دسته دیگر لباس‌ها، آنهایی هستند که نیاز به تعمیرات جزئی دارند مثلا لباس‌هایی که پارگی جزئی دارند یا دکمه‌ها و زیپ‌هایشان کنده شده است. گاهی اوقات لباسی که برای شما تنگ شده با یک تغییر جای دکمه و باز کردن یک ساسون قابل استفاده است. دسته دیگر آنهایی هستند که تنگ و کهنه و پاره هستند و قابل پوشیدن نیستند با این کار کمد لباس‌هایتان خلوت می‌شود ولی این بدان معنا نیست که می‌توانید لباس‌های جدید به آن اضافه کنید. حالا شما چند دست لباس قابل استفاده دارید که می‌توانید از آنها استفاده کنید.به یاد داشته باشید اگر به فروشگاهی رفتید و از لباسی خوشتان آمد فکر کنید برای چه منظور می‌خواهید آن را خریداری کنید.


 نکته چهارم، در نظر بگیرید که شما برای خرید یک دوربین دیجیتال معمولی ۳میلیون ریال در نظر گرفته‌اید اما دوربین خاصی مد نظر شما نیست. به یک فروشگاه لوازم خانگی و الکترونیک می‌روید، در آنجا فروشنده همان بخش درباره انواع دوربین برایتان توضیح می‌دهد و شما را متقاعد می‌کند، بهترین خرید برای شما دوربینی است که او پیشنهاد می‌کند، بنابراین شما دوربینی با مبلغ ۵میلیون ریال می‌خرید و از فروشگاه بیرون می‌آیید! پس سعی کنید حتما قبل از خرید این گونه اجناس درباره‌شان اطلاعات کسب کنید.
 اگر لباسی در کمدتان دارید که برای همان منظور مناسب است پس لطفا دوباره کمدتان را پر نکنید. به خاطر داشته باشید که تازه از شر لباس‌های اضافی خلاص شده‌اید. بعضی مواقع هم به دلیل افزایش سایز لباس‌های قدیمی به ما نمی‌خورد بنابراین اگر افزایش سایز شما به دلیل بارداری نیست مرتب لباس‌های تازه نگیرید زیرا لباس‌های جدید را با سایز کنونی خود می‌خرید و دیگر هرگز به فکر کم کردن وزنتان نخواهید افتاد. پس سعی کنید حتی الامکان با لباس‌های قدیمی‌تان بسازید و لباس جدید نخرید مگر در موارد خیلی خاص. اگر مدتی به این روش عمل کنید عادت در شما تغییر کرده و بیشتر به سمت خرید هدفمند می‌روید.//دنیای اقتصاد

 

برچسب ها: ,

جدیدترین خبرهای اقتصادی


جدیدترین مطالب بورس نگار


پربیننده ترین مطالب بورس نگار


برای عضویت کلیک کنید