کانال تلگرام بورس نگار

جستجو در مطالب بورس نگار

مطالب برگزیده بورس نگار

مطالب پيشنهادي بورس نگار

جدیدترین خبرهای بورسی

بسته سیاستی جديد دولت و تصویب برجام با بازار خودرو چه می‌کند؟ >>> تسهیلات جديد و ویژه برای فروش خودرو // 24 مهر94

مدت زمان مطالعه تخمین مدت زمان مطالعه‌ی مطلب: 7 دقيقه

 

بسته سیاستی جديد دولت و تصویب برجام با بازار خودرو چه می‌کند؟

>>> تسهیلات جديد و ویژه برای فروش خودرو // 24 مهر94

 

وب سایت بورس نگار - در حالی که در هفته جاری شاهد تصویب برجام و اعلام بسته جدید سیاستهای دولت درباره بازارها بودیم رکود همچنان در حال خودنمایی در بازار خودرو کشور است و اگرچه قیمت‌ها روندی نزولی طی دو سه ماه گذشته داشته و عرضه‌کنندگان خودرو، شرایط و روش‌های فروش جدیدی را در نظر گرفته اند، اما بازار همچنان روزهای سردی را می‌گذراند و باید منتظر روزهای آینده و اثرات این دو موضوع مهم بر بازار خودرو نیز باشیم .....

 

 آن طور که نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت می‌گویند، به دلایلی از جمله کمبود نقدینگی و قیمت‌های بالا و البته انتظار مشتریان برای کاهش قیمت و همچنین ورود خودروهای ارزان و با کیفیت خارجی به کشور، تقاضا برای خرید خودرو بسیار پایین است و رکود حرف و اول و آخر را می‌زند.

 

 به گفته آنها، فرا رسیدن ماه محرم نیز بر رکود فعلی بازار خواهد افزود، چه آنکه در این ماه و البته ماه صفر، خیلی‌ها اقدام به خرید خودرو نمی کنند ، بنابراین، رکود بیش از پیش دامان بازار خودرو کشور را خواهد گرفت. نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، اما در اظهارات خود به طرح‌های اقساطی خودروسازان اشاره کرده و می‌گویند که این طرح‌ها می‌تواند اندکی شرایط بازار را بهتر کند. به گفته آنها، رکود بازار سبب شده خودروسازان رسما وارد فروش‌های اقساطی شده و برای محصولات خود حتی وام‌های دو ساله بدون بهره در نظر بگیرند.

 

 

 این اقدام خودروسازان در شرایطی است که بازار خودرو کشور ماه‌ها است در رکود فرو رفته و طی سه ماه گذشته، شدت این رکود بیش از پیش نیز شده است. بسیاری از مشتریان ایرانی، از سطح کیفی و قیمت و همچنین خدمات پس از فروش خودروهای تولید داخل ناراضی اند و در این مورد حتی کمپینی نیز در راستای تحریم خرید خودرو راه افتاده که کارشناسان این موضوع را نیز جزو دلایل البته جزئی رکود فعلی بازار می‌دانند.

 

 

 این در شرایطی است که بیشتر کارشناسان، همچنان از قدرت خرید پایین مشتریان و قیمت بالای خودروها به‌عنوان دلایل اصلی راکد شدن خرید و فروش خودرو یاد کرده و معتقدند اگر دولت و خودروسازان بتوانند این دو مانع را تا حد امکان برطرف کنند، امکان تحریک بازار وجود دارد.

 

 البته رکودی که در بازار خودرو سایه انداخته، فقط مختص این بازار نبوده و در کل اقتصاد کشور قابل مشاهده است، چه آنکه دیگر بازارهای داخلی نیز با کاهش شدید تقاضا روبه‌رو شده‌اند. اتفاقا از همین رو است که دولت تصمیم گرفته تا با ارائه بسته ای سیاستی، عملیات خروج بازارها از رکود را استارت بزند و در این میان ظاهرا «خودرو» جزو اولویت‌ها قرار دارد. به اعتقاد کارشناسان، دولت اگر بتواند به واسطه افزایش وام و تسهیلات و همچنین احیای لیزینگ‌ها، از مشتریان حمایت کند، بازار خودرو تا حدی تحریک خواهد شد و این موضوع می‌تواند تضمینی باشد برای رشد دوباره تولید خودروسازان. طبق آخرین آمار اعلامی، تیراژ خودروهای داخلی به شدت افت کرده و از روزی پنج هزار دستگاه طی دو ماه ابتدایی امسال، به کمتر از نصف کاهش یافته است.

 

 

 این افت تولید، بیش از هر موضوع دیگری به کاهش تقاضا در بازار خودرو مربوط می‌شود، بالا نگه داشتن تیراژ در شرایط فعلی رکود، تنها به پر شدن پارکینگ‌ها و انبارهای خودروسازان خواهد انجامید. خودروسازان نیز که به خوبی متوجه شرایط رکود شده‌اند، تولید را پایین آورده‌اند تا محصولات شان بیش از این روی دست نماند.

 

 در این شرایط باید منتظر ماند و دید بسته سیاستی دولت چه اثری روی بازار خودرو کشور خواهد گذاشت و آیا مشتریان برای خرید خودرو انگیزه و توان مالی لازم را پیدا خواهند کرد یا اینکه رکود به میهمانی اش در این بازار ادامه خواهد داد.

 

 افت‌و‌خیز قیمت‌ها ادامه دارد

 به بازار برویم و ببینیم قیمت خودروهای داخلی طی هفته جاری چه افت‌و‌خیزی را تجربه کرده...

 به روایت نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، در حال حاضر پژو 206 تیپ 5 با قیمتی برابر با 36 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از افزایش قیمت 300 هزار تومانی خودرو موردنظر حکایت می‌کند. با این حال، پژو 206 صندوقدار در مدل V8 ثبات قیمت داشته و هم‌اکنون 36 میلیون و 900 هزار تومان قیمت دارد.

 

 اما از بازار پژو 405 در مدل SLX نیز خبر می‌رسد که این محصول با توجه به افزایش قیمت 700 هزار تومانی اش، در حال حاضر 29 میلیون و 200 هزار تومان به فروش می‌رسد. پژو پارس نیز که ظاهرا با کمبود مدل پلاک شده در بازار مواجه است، حدود 600 هزار تومان طی هفته جاری گران شده و در حال حاضر 35 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رود.

 

 همچنین آن طور که از بازار رانا خبر می‌رسد، این خودرو همچنان 32 میلیون تومان به فروش می‌رود. از سوی دیگر اما دنا نیز که دیگر خبری از اختلاف فاحش میان قیمت کارخانه و بازار آن نیست، هم‌اکنون 42 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

 

 در بین دیگر خودروهای داخلی اما تیبا بدون تغییر قیمتی خاص، هم‌اکنون 23 میلیون و 900 هزار تومان خرید و فروش می‌شود و همچنین برای خرید مدل 131 پراید نیز باید 19 میلیون و 900 هزار تومان هزینه کرد. به گفته فعالان بازار، این هفته پراید مدل 111 نیز با قیمتی معادل 20 میلیون و 200 هزار تومان خرید و فروش شد.

 

 اما فعالان بازار در مورد تندر-90 نیز می‌گویند که یکی از مدل‌های این خودرو طی هفته جاری، با کاهش قیمت مواجه شده‌ است. به گفته آنها، پارس‌تندر با توجه به کاهش قیمت 300 هزار تومانی اش، در حال حاضر 38 میلیون و 900 هزار تومان قیمت دارد.

 این در شرایطی است که تندر-90 در مدل‌های اتومات و E2 تغییر قیمت خاصی را طی هفته جاری تجربه نکرده‌ است. بر این اساس، تندر اتومات که در ایران خودرو تولید می‌شود، قیمتی برابر با 46 میلیون و 700 هزار تومان دارد و تندر مدل E2 نیز 38 میلیون و 800 هزار تومان به فروش می‌رود.

 

 

تسهیلات جديد و ویژه برای فروش خودرو

  در حالی که رونق بازار خودرو یکی از گزینه‌ها در بسته سیاستی‌ دولت برای خروج از رکود است، مدیرکل صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت از اختصاص سه هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای فروش 200 تا 300 هزار دستگاه خودرو به منظور تحریک تقاضا در بازار خودرو خبر داد.

 این موضوع در شرایطی اتخاذ شده است که بازار در رکود به‌سر می‌برد و تولید خودرو در شهریورماه سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته به‌دلیل نبود تقاضا با افت 44 درصدی مواجه شده است. موضوعی که باعث شد دولت و خودروسازان دست به دست هم دهند تا مشکل بازار خودرو را حل کنند.

 بر همین اساس امیر حسین قناتی، مدیرکل صنایع خودرو و نیرو محرکه در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» می‌گوید: ایجاد رغبت در مشتریان برای خرید خودرو و بالابردن کیفیت محصولات خودروسازان اصلی‌ترین هدف‌ دولت برای رونق بازارخودرو است. قناتی می‌گوید: سیاست اصلی دولت افزایش توان مشتریان از طریق ارائه تسهیلات است و حمایت وزارت صنعت از خودروسازان نیز در راستای افزایش کیفیت محصولات است. این موضوع در حالی است که دولت در تدوین سیاست‌های خود برای خروج صنعت خودرو از رکود قصد دارد با ارائه تسهیلات به خودروسازان مشکل نقدینگی این شرکت‌ها را نیز رفع کند.

 سعید لیلاز، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» در این باره می‌گوید: مسوولان باید تسهیلات را به سمت تقاضا روانه و با رونق بازار خودروسازان را نیز منتفع کنند.// «دنیای اقتصاد»

برچسب ها: ,,,

جدیدترین خبرهای اقتصادی


جدیدترین مطالب بورس نگار


پربیننده ترین مطالب بورس نگار


برای عضویت کلیک کنید