کانال تلگرام بورس نگار

مطالب برگزیده بورس نگار

رصد لحظه ای بازار حین معاملات

مطالب پيشنهادي بورس نگار

جدیدترین خبرهای بورسی

محل آگهی شما

فروشگاه مهارت نگار

>>از کچاد چه خبر؟>خبرهای"محمود سیدی"مدیرمالی چادرملو از افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی اردکان، فولاد ابرکوه، تصفیه‌خانه وحق انتفاع معادن//8بهمن95

مدت زمان مطالعه تخمین مدت زمان مطالعه‌ی مطلب: 5 دقيقه


>>از کچاد چه خبر؟>خبرهای جدید"محمود سیدی"مدیر مالی اقتصادی چادرملو از زمان افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی اردکان، فولاد ابرکوه، تصفیه‌خانه وحق انتفاع معادن//8بهمن95

 

وب سایت بورس نگار - مدیر مالی و اقتصادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو از بهره‌برداری طرح‌های آماده افتتاح این شرکت خبر داد ازجمله طرح‌های در حال افتتاح، نیروگاه 500 مگاواتی سیکل ترکیبی، تولید شمش 3/ 1 میلیون تن در سال، پروژه تامین اردکان و احداث تصفیه‌خانه ....

 

اخبار بورس تهران - مدیر مالی و اقتصادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو از بهره‌برداری طرح‌های آماده افتتاح این شرکت خبر داد. محمود سیدی، با اشاره به این مطلب که بعد از چند سال پروژه‌های چادرملو تکمیل شده است، تصریح کرد: ازجمله طرح‌های در حال افتتاح، نیروگاه 500 مگاواتی سیکل ترکیبی، تولید شمش 3/ 1 میلیون تن در سال، پروژه تامین اردکان و احداث تصفیه‌خانه را می‌توان نام برد. وی افزود: با هدف ایجاد ارزش افزوده در موارد تولیدی، طرح احداث کارخانه احیای مستقیم و فولاد چادرملو نیز در همین مجتمع در حال اجرا است. سیدی ادامه داد: با آغاز به‌کار واحدهای تولید سالانه یک میلیون تن فولاد، قابل ارتقا تا یک‌میلیون و 300 هزار تن و همچنین یک میلیون و 550 هزار تن آهن اسفنجی در مجتمع گندله‌سازی اردکان تولید می‌شود. وی به دیگر طرح در دست افتتاح شرکت چادرملو اشاره کرد و گفت: مجتمع آهن و فولاد سرمد ابرکوه مشتمل بر یک کارخانه نورد به ظرفیت سالانه 500 هزار تن انواع میلگرد و یک کارخانه فولادسازی به ظرفیت سالانه 600 هزار تن شمش فولاد است که در زمینی به مساحت 150 هکتار پایه‌گذاری شده است.

 

مدیر مالی و اقتصادی در پاسخ به این پرسش که هزینه سرمایه‌گذاری هر یک از طرح‌ها به چه میزان است، یادآور شد: برای اجرای طرح نیروگاه سیکل ترکیبی اردکان معادل 13 هزار و 698 میلیارد ریال، کارخانه احیای مستقیم و فولاد چادرملو معادل 18 هزار و 372 میلیارد ریال و در مجتمع آهن و فولاد سرمدابرکوه برای ساخت تجهیزات و راه‌اندازی نورد معادل چهار هزار و 500 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری انجام شده است. در ادامه نشست خبری که روز گذشته در محل شرکت برگزار شد، سیدی درباره بحث حق انتفاع که مورد توجه جدی مجلس شورای اسلامی قرار دارد، اظهار کرد: ارقام حق انتفاع در سال‌ 92 معادل 940 میلیارد تومان، سال 93 معادل 630 میلیارد تومان، سال 94 معادل 250 میلیارد تومان و سال 95 نیز همانند 94 بوده که هر سال رو به کاهش گذاشته است. وی افزود: در همین حال براساس بودجه سال 96 اعلام شده شرکت‌هایی که دارای پروانه بهره‌برداری و قرارداد استخراج فروش هستند (شامل گل‌گهر نیز می‌شود) میزان حق انتفاع به ضریبی که در بودجه مطرح شده، منوط است. وی در پاسخ به این پرسش که تاکنون چه میزان از رقم حق انتفاع را پرداخت کرده‌اید، افزود: مبالغ مربوط به سال‌های 92 و 93 پرداخت شده به غیر از رقم 71 میلیارد تومان آن و برای سال‌های 94 و 95 نیز بخش عمده‌ای از آن واریز شده است.

سیدی توضیح داد: به‌دلیل وجود ابهام در مورد حق انتفاع سال 92 که شامل گندله نمی‌شود و صرفا برای کنسانتره و دانه‌بندی است، دیوان عدالت اداری و مجلس اظهار کرده‌اند که فعلا برای پرداخت حق انتفاع سال 92 دست نگه داریم و موضوع معلق بماند تا نظر خروجی مجلس را کسب کنیم.

احمد کیوان آرا، رئیس هیات‌مدیره چادرملو نیز درباره فولاد ابرکوه گفت: ظرفیت اسمی این کارخانه معادل 450 هزار تن است، ولی در عمل تا 500 هزار تن نیز قابلیت ارتقا دارد. وی گفت: فولادسازی در این مجتمع با 30 درصد پیشرفت همراه است و تمامی تجهیزات به روز دنیا از ایتالیا وارد شده است. کیوان آرا معتقد است به‌دلیل تجهیزات به‌روز، مواد اولیه مطلوب و نیروی متخصص انسانی، این فولادسازی محصولات با کیفیت تولید می‌کند. در ادامه ابریشمی، مدیر مجتمع چادرملو با ابراز این مطلب که این شرکت 40 درصد کنسانتره و گندله کشور را تامین می‌کند، گفت: ترجیح چادرملو به‌کارگیری تجهیزات ساخت داخل است؛ به‌طوری که به سازنده‌های ساخت داخل نقشه‌های مهندسی معکوس را داده و آنها اقدام به تهیه محصول موردنیاز ما کرده‌اند. اما این امر در جایی به ثبت نمی‌رسد.

مدیر امور سهام شرکت چادرملو نیز با اشاره به این مطلب که طرح‌ها در سال نخست به‌دلیل هزینه استهلاک و عدم‌ دستیابی به ظرفیت کامل سودده نیستند، گفت: برای سال 95 معادل 6درصد تعدیل مثبت اعلام کردیم که دلیل آن رشد قیمت در بازارهای جهانی بود. وی گفت: بازار سهام قبل از اینکه تعدیل از سوی ما اعلام شود، افزایش قیمت در سهم را مشاهده کردند، اما برای سال آتی باید دید آیا این روند ادامه خواهد داشت یا خیر؟ یلتقیان نیز درباره بهره‌گیری از تجهیزات بومی‌سازی شده افزود: یکی از مهم‌ترین اقدامات چادرملو، بومی‌سازی بیش از 9200 قطعه و تجهیزات موردنیاز مجتمع معدنی و گندله‌سازی بوده. وی که مسوول امور بومی‌سازی در شرکت چادرملو است به فراهم شدن دانش فنی ساخت در داخل کشور اشاره کرد و معتقد است این اقدام از خروج ارز جلوگیری می‌کند.

مدیر امور اداری و مشاور مدیرعامل چادرملو نیز یادآور شد معادل 35 هزار و 221 میلیارد ریال در طرح‌ها هزینه‌شده که تا پایان طرح‌ها که بیشتر مربوط به ابرکوه و احیای مستقیم است 9 هزار و 331 میلیارد ریال دیگر هزینه می‌شود.

برچسب ها: ,,,,,,,,

جدیدترین خبرهای اقتصادی


جدیدترین مطالب بورس نگار


پربیننده ترین مطالب بورس نگار


برای عضویت کلیک کنید
کارگزاری بانک سامان