کانال تلگرام بورس نگار

مطالب برگزیده بورس نگار

مطالب پيشنهادي بورس نگار

جدیدترین خبرهای بورسی

تفاوت «اس300» با «اس400» چيست؟ >>>همه چيز درباره موشك اس400؛ روسیه پیشرفته‌ترین پدافند هوایی جهان را در سوریه مستقر میکند

مدت زمان مطالعه تخمین مدت زمان مطالعه‌ی مطلب: 6 دقيقه


تفاوت «اس300» با «اس«400» چيست؟

>>> همه چيز درباره موشك «اس«400» ؛ روسیه پیشرفته‌ترین پدافند هوایی جهان را در سوریه مستقر میکند 

 

- مقام‌های روسیه اعلام کرده‌اند که پس از سرنگون شدن یک فروند سوخو-24 این کشور قصد استقرار سامانه پیشرفته موشکی اس-400 را در پایگاه هوایی الحمیمیم سوریه برای مقابله با هر تهدید جدید دارند.

 

استقرار این سامانه اما چرا مهم و راهبردی است؟
 سامانه زمین به هوای اس 400 مشهور به پیروزی (Triumf) نسل جدید سیستم پدافند هوایی روسیه است که توسط "مرکز طراحی الماس" (Almaz Central Design) طراحی شده و به عنوان یک بهبود از خانواده پدافند هوایی اس-300 به‌شمار می‌رود.

 

بیشتربخوانید: چرا آمریکا مخالف خرید«اس۴۰۰»توسط ترکیه است؟ «اس۴۰۰»بهتر است یا پاتریوت؟ مقایسه پاتریوت با «اس۴۰۰»
+بیشتر بخوانید >>رونمایی از موشک جدید "object 4202" روسیه؛ دوهزار بار قوی‌تر از بمب هیروشیما
++بیشتربخوانید: >>همه چیز درباره موشکهای «دانگ‌فنگ»عربستان؛ قدرت موشکی عربستان چقدر است؟
+++بیشتربخوانید: ازسیر تا پیاز تحریمها بانگاهی به کتاب«هنر تحریم‌ها»نوشته«ریچارد نفیو»معمارتحریمهای ایران

 به گزارش خبرآنلاین این سامانه زمین به هوا قابلیت‌های سیستم‌های دیگر از سری اس۳۰۰ را به چالش می‌کشد و برد آن حداقل دو برابر بیشتر از برد ام‌آی‌ام-۱۰۴پاتریوت (MIM-104 Patriot) است. اس-۴۰۰ قادر به تشخیص ۱۰۰ هدف به طور هم‌زمان و درگیر شدن با ۱۲ هدف به طور هم‌زمان از محدودهٔ ۴۰۰ کیلومتری است، از جملهٔ این هدف‌ها؛ هواپیما، موشک‌های کروز و موشک‌های بالستیک است. اس-400 براي پوشش كامل پدافندي خود از موشك‌هاي مختلفي استفاده مي‌كند.
 اس-۴۰۰ با داشتن قابلیت ۳ موشک مختلف، بسیار دوربرد ۴۰ان۶ (40N6)، دوربرد ۴۸ان۶ (48N6)، و موشک‌های با برد متوسط ۹ام۹۶ (9M96) قادر به پوشش کل عملکرد مورد نیاز است. يک گردان معمولی اس-۴۰۰ از دست‌کم هشت سکوی پرتاب با ۳۲ موشک و یک پست فرماندهی سیار تشکیل شده‌است.

بیشتر بخوانید: >>> كدام كشورها سامانه اس-400 دارند؟

 به نوشته نووستی مجموعه پدافند موشکی ‌اس - 400 ، تنها دارای یک نقص است: مغز الکترونیک آن قدیمی شده. از سایر جوانب اما برتر از سامانه موشکي پاتریوت آمریکاست: برد عمل آن 400 کیلومتر است در برابر 30 کیلومتر، ارتفاع اصابت به هدف تا 30 کیومتر در برابر 24 کیلومتر، مساحت پوشش دهی هدف 500 کیلومتر مربع در برابر 150 کیلومتر مربع.

بیشتر بخوانید >> تفاوت «اس 300» با آنتی 2500 چیست؟

 سامانه S400شامل اجزای زیر است: خودروی ارتباطی ۳۰K6E، خودروی فرمانده ۵۵K6E،رادار هشدار دهنده ۹۲N6E / ۶، واحد پرتابگر موشک ۹۸ZHE، رادار درگیری ۹۲N6، خودروی بارگذار و خودروی حامل موشک یدک و واحد کنترل ۳۰K6E.
 واحد کنترل ۳۰K6E برای کنترل و هماهنگی اجزای مختلف اس۴۰۰ است . این سامانه توان کنترل اجرای مختلف سامانه های اس ۳۰۰ پی ام یو ۱ و پی ام یو ۲ و اس ۴۰۰ و اجزای سامانه های سام۱۱ و ۱۷ را دارد ویا می تواند سامانه های کوتاه برد پانتسیر اس۱ و تور ام ۱ و ام ۲را در کنار سامانه های اس۴۰۰ با یک دیگر مدیریت کند تا ارتفاع بالا و پایین را پوشش دهد.


 واحد فرماندهي که تمام اطلاعات جمع آوری شده از رادار جستجو و رادار درگیری و سامانه مختلف را جمع اوری و در اختیار خدمه برای تصمیم گیری نهایی می گذارد.این واحد بر روی شاسی هشت چرخ اورال ۵۳۲۸ نصب است. در این خودرو ۵ نفر وجود دارند که کل سیستم را مدیریت می کنند. استقرار اين سامانه در پايگاه هوايي الحمیمیم در نزديكي لاذقيه مي‌تواند پوشش كامل و مناسب پدافند هوايي را در اين منطقه ايجاد كند.

 

>>مقایسه کلی سامانه دفاع موشکی «اس300» با «اس«400»
سامانه موشکی اس- ۳۰۰ می تواند هر هدفی را در فاصله پنج تا ۱۹۵ کیلومتری منهدم کند، اما سامانه اس-۴۰۰ اهداف را در فاصله سه تا ۲۴۰ کیلومتری نابود می کند.همچنین احتمال سرنگون کردن هواپیماها در سامانه اس-۳۰۰ حدود نود درصد است در حالی که این احتمال در خصوص سامانه اس-۴۰۰ صد درصد است.
سامانه اس-۴۰۰ می تواند به طور همزمان سیصد هدف را شناسایی و سی و شش هدف را نابود کند، ولی سامانه اس-۳۰۰ می تواند به طور همزمان صد هدف را شناسایی و ده هدف را نابود کند.
سامانه اس-۴۰۰ پیشرفته ترین سامانه ضدهوایی در جهان محسوب می شود و می تواند با همه انواع هواپیماهای نظامی از جمله هواپیماهای رادارگریزآمریکایی مقابله کند و موشک های بالستیک و کروز را سرنگون کند.سامانه های اس-۳۰۰ و اس-۴۰۰ ظرف فقط پنج دقیقه آماده شلیک می شوند.

>> «اس500»  هم در راه است
سامانه موشکی آینده روسیه که اس-۵۰۰ نام دارد نسخه توسعه یافته اس-۴۰۰ خواهد بود که درساخت آن از پیشرفته ترین فناوری های جهان استفاده خواهد شد.طبق برنامه دولت روسیه این سامانه تا سال ۲۰۲۰ تحویل ارتش روسیه خواهد شد.
از این سامانه برای دفاع از شهرهای بزرگ و اهداف راهبردی استفاده خواهد شد و خواهد توانست به طور همزمان ده هدف بالستیک را که سرعت آنها به هفت کیلومتر در ثانیه می رسد و موشک ها و اهداف هوایی که با سرعت مافوق صوت حرکت می کنند را نابود کند.
به گفته مسئولان روس سامانه اس-۵۰۰ از همتای آمریکایی خود پاک-۳ که تازه ترین نسخه موشک های پاتریوت است برتر است.ماموریت اصلی سامانه اس-۵۰۰  نابود کردن موشک های برد متوسط و قاره پیما است

+++ لینکهای مرتبط >>> پیشنهاد می شود مطالب زیر را نیز بخوانید:

>> همه چیز درباره موشکهای بالستیک «دانگ‌فنگ» عربستان و مقایسه آن با قدرت موشکی ایران

>>رونمایی از موشک جدید "object 4202" روسیه؛ دوهزار بار قوی‌تر از بمب هیروشیما

>> نظر ظریف درباره آزمایشات و فعالیتهای موشکی سپاه ...

>> تفاوت «اس 300» با آنتی 2500 چیست؟ >>> سرانجام ماجرای «اس 300» چه شد؟!

>> همه چیز درباره پرونده موشک‌های S300 و تحویل آن به ایران

>>محل دقیق استقرار سامانه موشکی S300 خریداری شده از روسیه کجا خواهد بود؟

>>  پوتین: موشک اس 300، پاداش ایران است

>>  علت‌ نگرانی‌ غرب‌ از‌ تحویل اس ـ ۳۰۰ به‌ ایران چیست؟

>>  استقرار سامانه موشکی «اس 400» در قطب شمال
>>  سامانه پدافند موشکی جدید روسیه،قاتل ماهواره‌‌ های آمریکایی

>>> كدام كشورها سامانه اس-400 دارند؟ >>> جديدترين خبرها ازتحويل«اس 300»به ايران؛
>>> نظر وزیردفاع درباره خرید جنگنده سوخو۳۰ ،موشک جدید عماد2 ،سامانه اس300 وباور373
>>> نقش جنگنده سوخو-35 اس، در سوریه چیست؟ >>> توصیه روسیه: به سوخو-35 نزدیک نشوید!!

>> اوباما: متعجب‌ام که چگونه روسیه تا الان موشک‌های S300 را به ایران تحویل نداده!

>>مطالب زیر نیز پیشنهاد میشود:

>>همه چیز درباره موشک بالستیک «عماد» موشک پیشرفته و متفاوت ایران >>> برد موشک جدید عماد چقدر است؟

>>همه چیز درباره ویژگیها وتفاوت موشکهای بالستیک آزمایش شده «قیام» قدر «اچ» و «اف»

>>از ساخت اولین سلاح رادیو الکترونیکی و بزرگترین کشتی یخ‌شکن اتمی در روسیه
>>امضای پوتین برای حضور نامحدود در سوریه و امکان تحویل اس ۴۰۰ به هند و ترکیه

برچسب ها: ,,,,

جدیدترین خبرهای اقتصادی


جدیدترین مطالب بورس نگار


پربیننده ترین مطالب بورس نگار


برای عضویت کلیک کنید