کانال تلگرام بورس نگار

جستجو در مطالب بورس نگار

مطالب برگزیده بورس نگار

رصد لحظه ای بازار حین معاملات

مطالب پيشنهادي بورس نگار

محل آگهی شما

فروشگاه مهارت نگار

>> بورس پس از معاملات >>> از مشخص شدن علت توقف شبندر تا صف فروش ثالوند و بازگشت لیدر بازار بورس // 16 خرداد 95

مدت زمان مطالعه تخمین مدت زمان مطالعه‌ی مطلب: 7 دقيقه


>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>  
>> بورس پس از معاملات

>>> از مشخص شدن علت توقف شبندر تا صف فروش ثالوند و بازگشت لیدر بازار بورس // 16 خرداد 95
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>  

 

وب سایت بورس نگار - با اتمام ساعات معاملات روز یکشنبه 95.03.16 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 58 واحد افزایش به رقم 53281 واحد رسيد. همین وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 135 واحد افزایش عدد 166616 واحد را تجربه كرد. شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) بورس نيز در روز جاري با 27 واحد افزایش به رقم 27814 واحد رسيد.


همچنین در این روز "خودرو" با 57 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل "وبملت" با 40 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت. شاخص فرابورس نیز با 5 واحد افزایش به رقم 820 واحد رسید.گفتني است ارزش كل معاملات در بازار بورس به رقم 2374 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 2285 میلیارد ریال رسید.


بازار بورس پس از تعطیلات خرداد ماه، کار خود را با رشد شاخص های منتخب آغاز کرد. طی معاملات روز جاری شاهد رشد 76 واحدی شاخص کل بورس همراه با روند صعودی برخی گروه ها از جمله خودرویی ها که این روزها با حرف و حدیث های فراوانی همراهند، بودیم.


در بازار سرمایه کشورمان همچنان بازار شایعات، شنیده ها و جو سازی در سهام داغ است که از جمله مهمترین آنها می توان به حل شدن مشکل معافیت مالیاتی افزایش سرمایه شرکت ایران خودرو از محل تجدید ارزیابی دارایی ها اشاره کرد، آنچه در این رابطه به گوش می رسد از قرار گرفتن گزارش این افزایش سرمایه تا پایان هفته جاری روی سامانه کدال حکایت دارد. پیرو انتشار این خبر اکثر سهام فعال در این گروه با صف خرید و رشد قیمتی همراه شدند.


علاوه بر این، "خساپا" که امروز پر مبادله ظاهر شد با صف خرید در قیمت 130 تومان به کار خود پایان داد، در رابطه با گروه سایپا شنیده می شود که شرکت رنو هم اکنون با این مجموعه در حال مذاکره است تا کارخانه مگا 2 را بخرد و از تولیدات این کارخانه موتورسازی برای تولیدات رنو در ایران استفاده کند. شرکت سرمایه گذاری رنا نیز همراه با خبرهای مثبتی در رابطه با واگذاری بلوک سهام این شرکت، با صف خرید 25 میلیونی در محدوده نوسانی سقف قیمتی تابلوی معاملات مورد داد و ستد قرار گرفت. در رابطه با این شرکت گفته می شود، توافقی در مجمع عمومی سرمایه گذاری کارکنان سایپا در رابطه با بلوک سهام "ورنا" به سرمایه گذاری سایپا به تصویب رسیده که اطلاعات و جزئیات این توافق به زودی منتشر خواهد شد، بر این اساس به نظر می رسد قیمت واگذاری سهام رنا موجب تشکیل صف خرید در این نماد معاملاتی شده است. بر این اساس با توجه به تداوم افزایش تقاضا برای خرید سهام در گروه خودرو بسیاری از اهالی تالار معتقدند که گروه خودرو پس از استراحت چند وقته بار دیگر عزم خود را برای باز پس گیری عنوان لیدری جزم کرده است و باید دید که این گروه طی روزهای بعدی تا چه اندازه در دستیابی به این امر موفق خواهد بود.


در گروه پالایشگاهی، در ابتدای معاملات روز جاری شاهد توقف نماد معاملاتی "َشبندر" به منظور اعلام تعدیل درآمد هر سهم شرکت بودیم، در رابطه با این مجموعه پالایشی زمزمه هایی مبنی بر خروج از زیان و محقق کردن سود 10 تومانی به ازای هر سهم برای سال مالی منتهی به 94.12.29 مطرح شده است که این موضوع تحقق تأثیر محاسبه منصفانه قیمت های نفت خام در 3 ماهه چهارم سال گذشته می باشد و بر این اساس احتمال خروج از زیان دیگر شرکت های این گروه را نیز قوت بخشیده است. از طرفی گفته می شود واحد بنزین سازی پالایشگاه نفت بندر عباس نیز به پیشرفت بیش از 96 درصدی رسیده و به زودی آماده بهره برداری خواهد شد.


در بین شوینده ها نیز شایعات از پیشنهاد تولیدکنندگان برای افزایش 15 درصدی نرخ ها حکایت دارد که گویا برای برخی از محصولات این شرکت ها لحاظ خواهد شده و شامل همه محصولات نمی شود، به دنبال این امر روند قیمتی برخی از این شرکت ها در بازار امروز با رشد همراه شد و سهام شرکت گلتاش از محدوده صفر تابلو معاملات تا سطح 3.6 درصدی صعود را تجربه کرد.


در گروه فلزات اساسی، مدیر عامل ذوب آهن اصفهان نیز در مصاحبه ای با یک رسانه اقتصادی از قطعیت یافتن افزایش سرمایه "ذوب" سخن گفته و میزان این افزایش سرمایه را بین 2000 تا 5000 میلیارد تومان حدود 250 تا 630 درصد تعیین کرده است. طبق این اخبار گزارش افزایش سرمایه "ذوب" باید نهایتاً تا آخر خرداد ماه سال جاری روی سامانه کدال قرار گیرد. این خبر خیلی بر روند معاملاتی امروز نماد معاملاتی "ذوب" اثر نداشت و مبادلات این سهم در محدوده مثبت و نزدیک به صفر تابلوی معاملات به اتمام رسید.


"ثالوند": امروز بالاخره با عرضه سهام سهامداران حقیقی و حقوقی خود همراه شد و با معامله بیش از 10 میلیون سهم به صف فروش رسید تا برخی از سهامداران این شرکت پس از کسب بازدهی نزدیک به 30 درصدی نماد معاملاتی "ثالوند" را از پرتفوی خود خط بزنند. در بین دیگر تازه واردها همچون "ولملت" و "حپارسا" همچنان صف خرید میلیونی بدون پاسخ مانده است و تداوم صف خرید 18 میلیونی "حپارسا" طی معاملات امروز، موجب شد تا سهامداران این مجموعه سود خالص 20 درصدی را تصاحب کنند. صبح روز جاری نیز جلسه معرفی شرکت 230 میلیارد تومانی مدیریت انرژی امید تابان هور برگزار شد تا این زیرمجموعه شرکت سرمایه گذاری امید طی روزهای آینده با عرضه اولیه 10 درصدی سهام به بازار سرمایه وارد شود. به طور کل با توجه به معاملات روز جاری و با این اخبار مثبت در رابطه با شرکت ها و گروه های مختلف انتظار می رود تا روند صعودی قیمت ها در بورس طی روزهای آتی نیز ادامه یابد.// بورس نیوز

 

>>> مشخص شدن علت توقف شبندر

دو مقام مسئول علت توقف نماد امروز پالایشگاه بندرعباس را اعلام کردند و از ارسال نامه این شرکت به سازمان بورس و بررسی وضعیت دیگر پالایشگاه ها خبر دادند.
در جریان معاملات امروز بازار سهام ، نماد پالایشگاه بندرعباس ساعت 9:17 دقیقه به دلیل تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد.با این رویداد زمزمه هایی مبنی بر تعدیل مثبت درآمد هر سهم سال مالی 94 "شبندر" شنیده شد که طی آن از تغییر زیان 2 تومانی هر سهم به سود 10 تومانی به میان آمد.


در این رابطه یک مقام مسئول با تایید این رویداد به بورس پرس گفت: این اتفاق ناشی از محاسبه منصفانه قیمت های نفت خام در سه ماهه چهارم سال گذشته توسط مسئولان وزارت نفت است که از قرار معلوم سعی در کمک به این گروه و خروج از زیان شرکت های پالایشی دارند.
وی ادامه داد: بنابراین احتمال دارد دیگر پالایشگاه هم طی روزهای آینده ، اقدام به تعدیل درآمد سال گذشته کنند که ممکن است با اهمیت یا کم اهمیت باشد. این مقام مسئول درباره تعدیل درآمد هر سهم پالایشگاه بندرعباس هم گفت: رقم تعدیل این شرکت از نظر درصد قابل توجه بوده اما از نظر عددی چندان زیاد و معنادار نیست.


براساس این گزارش، یک مقام مسئول دیگر هم با اشاره به توقف نماد "شبندر" اعلام کرد: مدیران شرکت امروز نامه ایی به سازمان بورس ارسال کرده و طی آن از تعدیل درآمد سال گذشته خبر داده اند. میزان تعدیل و توضیحات شرکت در آینده ایی نزدیک در کدال منتشر خواهد شد.
وی در برابر این سئوال که آیا احتمال تعدیل درآمد 5 پالایشگاه دیگر شامل اصفهان، تبریز، شیراز، لاوان و تهران هم وجود دارد یا خیر؟ به بورس پرس توضیح داد: این موضوع در حال بررسی توسط کارشناسان بوده و نتایج آن مشخص خواهد شد.//بورس پرس

برچسب ها: ,

جدیدترین خبرهای اقتصادی


جدیدترین مطالب بورس نگار


پربیننده ترین مطالب بورس نگار


برای عضویت کلیک کنید
کارگزاری بانک سامان