کانال تلگرام بورس نگار

جستجو در مطالب بورس نگار

مطالب برگزیده بورس نگار

رصد لحظه ای بازار حین معاملات

مطالب پيشنهادي بورس نگار

جدیدترین خبرهای بورسی

محل آگهی شما

فروشگاه مهارت نگار

🔴علت صف خرید سهام «فباهنر» در بورس چیست؟ تاثیر صف خرید «فباهنر» بر سود «تاصیکو» چقدر است؟ اثر دوگانه مس باهنر بر صدرتامین/ 6 آبان98

مدت زمان مطالعه تخمین مدت زمان مطالعه‌ی مطلب: 6 دقيقه

 

🔴علت صف خرید سهام «فباهنر» در بورس چیست؟ تاثیر صف خرید «فباهنر» بر سود «تاصیکو» چقدر است؟ اثر دوگانه مس باهنر بر سرمایه‌گذاری صدرتامین؛ 6آبان98
>>تاثیر صف خرید «فباهنر» بر سود «تاصیکو» چقدر است؟ سود «تاصیکو» از صف خرید «فباهنر» چقدر است؟

 

وب سایت بورس نگار - در معاملات امروز بازار بورس شرکت سرمایه گذاری صدرتامین با نماد #تاصیکو که سهامدار عمده و 78درصدی مس باهنر است با تداوم صف خرید سنگین و مستحکم این سهم به مرز قیمتی مهم 300 تومان صعود کرد اما علت صف خرید #فباهنر چیست و این صف چه تاثیری بر سودآوری تاصیکو دارد؟

 

تاثیر صف خرید «فباهنر» بر سود «تاصیکو» چقدر است؟
جدیدترین خبرها از شرکتهای بورسی - سهام مس باهنر در معاملات امروز نیز برای چهارمین روز متوالی با صف خرید سنگین همراه بود و میزان معاملات تنها به حدی بود که قیمت پایانی این سهم بیشترین میزان رشد را تجربه کند. با چنین وضعیتی احتمالا باید در انتظار رشد ادامه‌دار «فباهنر» بود و احتمالا ثبت تقاضا در صف نیز با احتمال پایین به خریداران برسد. «تاصیکو» نیز در معاملات امروز تا یک قدمی سقف قیمتی رشد کرد اما در نهایت اندکی عقب نشست. نکته جالب توجه این‌که «تاصیکو» مالک 78 درصد سهام «فباهنر» است.

 

+بیشتربخوانید: در پتروشیمی اصفهان چه می گذرد؟ چه خبر از آخرین وضعیت سهام «شصفها»؟ از یکه تازی در دهه80 تا گوشه نشینی در دهه90

 

«فباهنر» با دو بال عملیاتی و غیرعملیاتی رشد پرشتابی را در پیش گرفته و در چنین شرایطی احتمال عرضه صف در قیمت‌های کنونی تا حدودی دور از انتظار است. البته این منظور از ارزندگی این سهم نیست و اشاره به تمایل شدید بازار به خرید این نماد است. در خصوص ارزندگی «فباهنر» باید به جهش حدود ده برابری سود خالص این شرکت در تابستان نسبت به بهار اشاره کرد. با وجود ساخت سود 142 تومانی در تابستان، بخش قابل توجهی از این سود با وجود عملیاتی بودن احتمال تکرارپذیری بالایی ندارد ولی همچنان جهش خیره‌کننده سودآوری نکته بسیار مثبت بود که اثرات خود را در سهام این شرکت منعکس کرد.

 

همچنین شناسایی سود مجدد برای #فباهنر طبق مصوبه هیات مدیره و گزارش کارشناس رسمی صورت گرفته مقرر گردید که دو باب کارخانه به متراژهای 3825متر مربع و 4525 مترمربه یک قطعه زمین به متراژ 1160،28 متر مربع با مشخصات پیوست از طریق مزایده عمومی شرکتهای تابعه (شستا) به فروش برسد.

 

پیشنهاد افزایش سرمایه هزار درصدی

این پایان ماجرا نبود و بعد از انتشار عملکرد تابستان، «فباهنر» گزارش توجیهی افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ (زمین) را روی کدال قرار داد. این شرکت پیشنهاد افزایش سرمایه حدود هزار درصدی ( از مبلغ 1,125,000,000,000 ریال به مبلغ 12,228,332,000,000 ریال) را ارائه کرده است و در انتظار تایید مراجع مرتبط به منظور انجام افزایش سرمایه است. با دو بال جهش محسوس سودآوری و همچنین افزایش سرمایه سنگین این شرکت صف خرید سنگین را تجربه می‌کند.


نگاهی مختصر به پرتفوی «تاصیکو»
سرمایه صدر تامین خود نیازمند بررسی دقیقی از وضعیت بنیادی است. به صورت خلاصه خالص ارزش دارایی‌های این شرکت پس از موج‌های ریزشی بورس و در پایان مهر حدود ده هزار و 200 میلیارد تومان بود. این عدد تنها با لحاظ ارزش بازار شرکت‌های زیرمجموعه‌ای است که در بورس پذیرش شده‌اند.

اگر بخواهیم نگاهی مختصر به بخش غیربورسی داشته باشیم باید گفت بلوک 30 درصدی فولاد اکسین می‌تواند تا بیش از  300 میلیارد تومان به خالص ارزش دارایی‌های «تاصیکو» بیافزاید؛ در حالت محافظه‌کارانه. در این خصوص اخبار قیمت پایه اعلامی در عرضه بلوک فولاد اکسین مدنظر قرار گرفته
در خصوص معادن طلای کردستان نیز اخبار از مشکلات محیط زیستی حکایت دارد با این حال همچنان تلاش برای رفع موانع در حال انجام است. بصورت کلی معدن قلقله یکی از سه معدنی است که پروانه بهره‌برداری آن به توسعه معادن طلای کردستان اختصاص دارد که «تاصیکو» حدود 75 درصد آن را در اختیار دارد. این معدن به گفته مدیر توسعه معادن کردستان  (در مصاحبه با ایرنا) خلوص  1.2ppm را دارا است و برآورد اولیه از حدود 7 تن طلا در این معدن خبر می‌دهد که در مجموع سه معدن حدود 14 تن طلا را دارا است؛ البته در این خبر آمده که این عدد برآورد اولیه بوده و ممکن است در زمان اجرا تغییر کند. به این ترتیب ارزش روز طلای این معادن حدود 6500 میلیارد تومان است. با این حال با توجه به نامشخص بودن زمان بهره‌برداری از این طرح، این بخش در محاسبه NAV لحاظ نشده
زغال سنگ پرورده طبس نیز دیگر شرکتی است که حدود 70 درصد آن به «تاصیکو» اختصاص دارد و سود خالص بیش از 118 میلیارد تومانی را در سال گذشته داشته بهای تمام‌شده این بلوک برای «تاصیکو» حدود 569 میلیارد تومان است. این شرکت نیز به منظور رعایت اصل محافظه‌کاری در محاسبه خالص ارزش دارایی‌های «تاصیکو» لحاظ نشده است.

بر این اساس با تخمینی از پرتفوی غیربورسی، NAV «تاصیکو» به حدود 10500 میلیارد تومان می‌رسد. سهام سرمایه‌گذاری صدر تامین در حدود 54 درصد خالص ارزش روز دارایی‌ها در حال معامله است.


سودآوری «تاصیکو» در سال 98
سرمایه‌گذاری صدر تامین در سال مالی منتهی به اردیبهشت 98 حدود 30 تومان سود به ازای هر سهم با سرمایه دو هزار میلیارد تومانی محقق کرده بود. تخمین «دنیای بورس» از سودآوری سال مالی منتهی به اردیبهشت 99 به احتمال ساخت سود 45 تومانی اشاره دارد. تحقق این سود با احتمال بالا امکان‌پذیر به نظر می‌رسد.


اثر «فباهنر» بر «تاصیکو»
«فباهنر» می‌تواند اثر دو گانه را بر سرمایه‌گذاری صدر تامین داشته باشد. با توجه به این‌که 882 میلیون سهم «فباهنر» در اختیار «تاصیکو» است در نتیجه هر 100 تومان افزایش قیمت سهام مس باهنر 90 میلیارد تومان به خالص ارزش دارایی‌های «تاصیکو» اضافه می‌کند. اعداد بالا از محاسبه NAV سرمایه‌گذاری صدر تامین به پایان مهر اختصاص دارد و رشدهای اخیر «فباهنر» در محاسبات آورده نشده قیمت «فباهنر» در پایان مهر (مبنای محاسبه NAV  تاصیکو) حدود 1256 تومان است و این در حالی است که این سهم در معاملات امروز در قیمت 1526 تومان با صف خرید همراه بود.


هر 115 تومان رشد «فباهنر» 5 تومان به سود «تاصیکو» اضاف می کند
بصورت کلی می‌توان گفت که به ازای رشد 115 تومانی «فباهنر» حدود 5 تومان به خالص ارزش دارایی‌ (NAV)  به ازای هر سهم «تاصیکو» افزوده می‌شود.


نتیجه کلی چه می شود؟
مطالب بالا می‌توان این‌گونه مطرح کرد که NAV هر سهم «تاصیکو» در پایان مهر حدود 525  تومان بود. به ازای افزایش 115 تومانی قیمت «فباهنر» حدود 5 تومان به NAV  هر سهم سرمایه‌گذاری صدر تامین افزوده می‌شود. «تاصیکو» پس از رشد قیمت به دنبال عرضه اولیه در اردیبهشت سال جاری نوسان اندکی را در فاصله 30 تومانی تا 300 تومان تجربه کرده است و به رشد قابل توجه خالص ارزش دارایی‌ها واکنشی نشان نداد. اگر فرض شود که این سهم در سطوح نزدیک به قیمت تعادلی خود قرار داشته (با توجه به مسیر کم‌نوسان در ماه‌های اخیر) و کف قدرتمندی برای این سهم ایجاد کرده است رشد ادامه‌دار قیمت «فباهنر» شاید بتواند محرکی تازه برای این سهم باشد.//منبع:دنیای بورس

برچسب ها: ,,,,,,,,,,,

جدیدترین خبرهای اقتصادی


جدیدترین مطالب بورس نگار


پربیننده ترین مطالب بورس نگار


برای عضویت کلیک کنید
کارگزاری بانک سامان